Czyszczenie suchym lodem

Czyszczenie suchym lodem to łatwy i skuteczny sposób na to, aby usunąć zabrudzenia z wielu różnych powierzchni bez obawy o ich uszkodzenie. Zaletą tej metody jest także to, że nie pozostawia po sobie żadnych wtórnych zanieczyszczeń, nie wymaga użycia środków chemicznych ani nie zużywa dużych ilości wody.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?

Za pomocą suchego lodu można czyścić każdy rodzaj powierzchni. Działa on jedynie powierzchniowo, nie powodując zmian w strukturze materiału, który jest czyszczony. Ma on postać peletów, które powstają w procesie rozprzężenia ciekłego CO2. Rozprężanie powoduje spadek jego temperatury i w -79ᵒC zmienia się w tzw. suchy lód. Specjalne urządzanie wyrzuca go z dużą prędkością na czyszczoną powierzchnię, gdzie nie topi się do postaci ciekłej, a sublimuje.

Energia kinetyczna w połączeniu z niską temperaturą granulatu sprawia, że powłoka zanieczyszczenia traci swoją elastyczność i pęka. Kolejne cząsteczki wchodzą w powstałe szczeliny i zmieniając swój stan ze stałego na gazowy i odrywają zabrudzenia. Proces ten w żaden sposób nie ingeruje w czyszczoną powierzchnię,  nie powoduje zatem żadnych zmian w jej strukturze. Mycie suchym lodem można wykonywać nawet na delikatnych i nieregularnych powierzchniach. Czyszczenie nie wymaga zatem demontażu urządzeń, przed rozpoczęciem usuwania zanieczyszczeń. Nie trzeba ich nawet odłączać  od prądu, wystarczy je wyłączyć na czas sprzątania.

Jak przebiega sprzątanie suchym lodem?

Pod wpływem suchego lodu brud twardnieje, traci swoją elastyczność, staje się bardziej kruchy i przez to traci swoją przyczepność. Gwałtowne obniżenie temperatury sprawia, że zanieczyszczenia kurczą się, a ich struktura staje się słabsza, dzięki czemu łatwiej je usunąć. W połączeniu z siłą uderzenia granulek oraz ich mikro eksplozji w wyniku sublimacji, cząsteczki brudu są odrywane od czyszczonej powierzchni.

Czyszczenie suchym lodem jest metodą przyjazną dla środowiska, nie wymaga zużywania dużych ilości wody ani nie generuje zanieczyszczeń wtórnych. Granulki ulatniają się, a na podłoże opada jedynie suchy bród, oderwany z czyszczonej powierzchni. Mycie suchym lodem przebiega bardzo szybko, co jest szczególnie ważne w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Czyszczenie maszyn, czy urządzeń tą techniką nie wymaga bowiem długich przerw w pracy. Niska temperatura powoduje także neutralizację bakterii i grzybów oraz nieprzyjemnych zapachów.

Jakie zabrudzenia można usunąć za pomocą suchego lodu?

Czyszczenie suchym lodem ma bardzo szerokie zastosowanie. Technika ta często wykorzystywana jest do mycia hal i linii produkcyjnych. Sprawdza się również do oczyszczania maszyn i urządzeń w wielu branżach. Jest używana w przemyśle drzewnym, elektromechanicznym, spożywczym, motoryzacyjnym, czy w przemyśle tworzyw sztucznych. Suchy lód skutecznie usuwa również zanieczyszczenia z elewacji, w tym graffiti. Można go stosować także do czyszczenia powierzchni po pożarach, likwidowania plam z sadzy czy oleju. Nadaje się do oczyszczania różnego rodzaju powierzchni pokrytych mchem lub pleśnią. Trwale usuwa nieprzyjemne zapachy i dezynfekuje.

Czyszczenie suchym lodem

W swojej ofercie mamy również sprzątanie po pożarze