Ozonowanie magazynów, hal

Ozonowanie magazynów jest optymalnym rozwiązaniem dla właścicieli hal i magazynów. Pozwala skutecznie zdezynfekować pomieszczenia o dużej powierzchni. Działa bakteriobójczo i wirusobójczo. Zwalcza także pleśnie i grzyby oraz usuwa wszelkie zapachy. Zaletą dezynfekcji pomieszczeń ozonem jest także stosunkowo niewielki koszt. Poza tym gaz ten jest bardzo nietrwały. Oznacza to, że już po upływie kilkudziesięciu minut ulega rozpadowi, nie pozostawiając po sobie żadnych chemicznych pozostałości. Jest w pełni bezpieczny zarówno dla naszego zdrowia, jak i środowiska.

Ozonowanie magazynów – usuwanie niepożądanych zapachów

Ozonowanie magazynów pozwala na pozbycie się niepożądanych zapachów w wielkopowierzchniowych halach i magazynach. Niekiedy ich źródłem jest proces produkcyjny lub przetwarzane materiały i surowce. Mocnej woni nie da się wówczas całkowicie zlikwidować, ponieważ wymagałoby to zaprzestania działalności firmy. Okresowe ozonowanie pozwala jednak poprawić komfort pracy personelu.

Niekiedy zdarza się także, że na skutek nieodpowiednich warunków panujących w magazynie pojawia się zapach stęchlizny. Z czasem może on wniknąć w składowane towary. Warto zdecydować się na ozonowanie hali lub ozonowanie magazynu również wtedy, gdy nastąpiła zmiana jego przeznaczenia lub przechowywanego w nim asortymentu. Zabieg ten pozwala na pozbycie się uciążliwych zapachów także w miejscach publicznych, gdzie przebywa dużo ludzi, jak np. dworce autobusowe.

Ozonowanie hal – skuteczna dezynfekcja

Cząsteczki ozonu są bardzo małe, dzięki czemu mogą dotrzeć nawet do najmniejszych szczelin i wniknąć w gęste materiały. Gaz ten skutecznie niszczy wszystkie bakterie, wirusy, pleśnie, grzyby i roztocza. Nie ma żadnych technicznych przeciwwskazań do jego stosowania. Oznacza to, że zabieg ozonowania można przeprowadzić właściwie w każdym wymagającym tego pomieszczeniu. Pozwala on bardzo dokładnie zdezynfekować powietrze i wszystkie powierzchnie. Dzięki temu produkcja i przechowywanie towarów, szczególnie tych o przeznaczeniu spożywczym jest w pełni bezpieczne. Produkty nie tylko dłużej zachowują trwałość, ale także nie zagrażają zdrowiu pracowników i klientów. Ozonowanie wielkopowierzchniowych pomieszczeń, gdzie przebywa wiele osób, pozwala ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Jak przebiega ozonowanie magazynu i ozonowanie hali?

Ozonowanie wielkopowierzchniowych wnętrz różni się od ozonowania domu czy mieszkania, przede wszystkim czasem trwania zabiegu. Aby ozon mógł skutecznie zadziałać, konieczne jest uzyskanie odpowiednio wysokiego jego stężenia. Bardzo ważne jest zatem, aby właściwie zaplanować pracę generatorów ozonu. Zbyt mała jego zawartość w powietrzu nie pozwoli bowiem na pełną dezynfekcję.

Należy także zabezpieczyć wentylacje, klimatyzację i inne miejsca, przez które ozon mógłby uchodzić w niekontrolowany sposób. Po zakończeniu zabiegu konieczne jest dokładne wywietrzenie pomieszczeń oraz pomiar stężenia gazu, aby upewnić się, że pracownicy mogą bezpiecznie powrócić na swoje stanowiska.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele firm nie może pozwolić sobie na wyłączenie z pracy hali czy magazynu. Świadczymy zatem usługi ozonowania także nocą i w weekendy. Dzięki temu konieczność przeprowadzenia ozonowanie nie wpływa na normalną pracę firmy.

Przeprowadzamy również ozonowanie na koronawirusa.
Sprawdź również wpływ ozonu na określone bakterie, wirusy i pleśnie.

Ozonowanie magazynów