Mycie paneli fotowoltaicznych

Mycie paneli fotowoltaicznych staje się powoli koniecznością. Panele fotowoltaliczne stały się już stałym elementem naszego krajobrazu. Ich właściciele cieszą się z oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Wciąż niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że na wydajność ich pracy duży wpływ ma ich czystość.

Kiedy należy wykonać mycie paneli fotowoltaicznych?

Na panelach fotowoltaicznych gromadzi się wiele rodzajów zanieczyszczeń. Osadza się na nich m.in. kurz, pyłki roślin w okresie kwitnienia, sadza czy suche liście i kwiaty drzew. Mogą na nich powstawać także zacieki spowodowane opadami deszczu oraz śniegu. Zanieczyszczona powierzchnia paneli fotowoltaicznych przepuszcza mniej światłą, co powoduje spadek wydajności ich pracy. Aby temu zapobiec, eksperci zalecają mycie paneli fotowoltaicznych dwa racy w roku. Należy wykonać je wiosną, aby usunąć sadzę i inne zanieczyszczenia po zimie. Kolejny raz czyszczenie fotowoltaiki powinniśmy przeprowadzić końcem lata. Pozwoli nam to pozbyć się kurzu, pyłków roślin oraz suchych liści, czy odchodów ptaków.

Czyszczenie fotowoltaiki – korzyści.

Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych przekłada się przede wszystkim na wydajność ich pracy. Zanieczyszczenia  sprawiają, że dociera do ich mniej światła słonecznego, a w rezultacie instalacja nie pracuje z pełną mocą. Bezpośrednio przekłada się to na szybkość zwrotu inwestycji, na którym zależy nam najbardziej. Mycie paneli fotowoltalicznych wydłuży także żywotność ich modułów. Nagromadzone latami zanieczyszczenia mogą doprowadzać bowiem do ich na skutek tzw. efektu zacienienia. Im grubsza warstwa zanieczyszczeń, tym trudniejsza to usunięcia. Nie należy dopuszczać także do długiego zalegania na powierzchni paneli ptasich odchodów. Ich właściwości chemiczne sprawiają, że mogą one mocno przywrzeć do danej powierzchni i w rezultacie ją uszkodzić.  Mycie paneli fotowoltaicznych poprawia także ich estetykę, co jest szczególnie ważne, jeśli zamontowane są na dachu domu.

Dlaczego warto zlecić mycie paneli fotowoltaicznych profesjonalnej firmie?

Samodzielne podejmowanie się czyszczenia paneli fotowoltaicznych jest bardzo ryzykowne. Może skończyć się ich uszkodzeniem lub utrata gwarancji. Jeśli instalacja znajduje się na dachu, może być także bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życie. Nasz zespół dysponuje odpowiednim sprzętem, który pozwala nam dotrzeć do paneli fotowoltaicznych zamontowanych w każdym miejscu. Do ich mycia wykorzystujemy wodę demineralizowaną oraz miękkich szczotek. Gwarantuje to, że powierzchnia paneli zostanie dobrze oczyszczona bez ryzyka jej porysowania. Nasi pracownicy posiadają odpowiednie przeszkolenie, mają uprawnienia do pracy na wysokości, jeśli zajdzie tak potrzeba. Czyszczenie fotowoltaiki wykonujemy zawsze wczesnym rankiem lub w godzinach popołudniowych, kiedy panele wystygną. Ich mycie, gdy są nagrzane, mogłoby spowodować ich uszkodzenie. Do usuwania zabrudzeń nie można używać myjki ciśnieniowej, ponieważ może to spowodować utratę szczelności panel.

Mycie paneli fotowoltaicznych

W swojej ofercie mamy również mycie okien na wysokości